İçeriğe geç

Linux Nedir?

Evet arkadaşlar bu yazımda yüzeysel olarak Linux işletim sistemi konusuna değineceğim.

Linux Hakkında Genel Bilgiler

Öncelikle GNU/Linux nedir Linux çekirdeği üzerine kurulmuş olan işletim sistemlerinin geneline verilen isimdir. GNU/ Linux çekirdeği açık kaynaktır, özgür ve ücretsizdir. GNU kodları genel kamu lisansı içerisinde dağıtılabilir, kullanılabilir ve değiştirilebilir. Linux ismi 5 ekim 1991’de duyurulan Linux çekirdeğinden gelmektedir Linus Torvalds tarafından yazılmıştır .
GNU çekirdeği ise sistem araçlarını, açıcılarını, kütüphaneleri ve kullanıcı yazılımlarını içeren GNU tasarısı çerçevesinde geliştirilen bir işletim sistemidir. Açılımı GNU Unix değildir (GNU’s Not Unix) bu ismi niçin almıştır?

Tasarımı Unix’e benzemektedir lakin kendisinin özgür bir yazılımdır ve hiçbir Unix kodu içermemektedir. GNU işletim sistemi projesi ilk olarak 1983 Eylül’ünde Richard Stallman tarafından duyurulmuştur 1984 Ocak ayında ise işlevsel olarak çalıştırılmaya başlanmıştır. 2006 yılı itibari ile hala etkin olarak geliştirilmektedir.
Linux işletim sistemi, Andy Tannenbaum tarafından geliştirilmiş olan Minix işletim sistemine dayanmaktadır. Torvalds boş vakitlerinde daha iyi bir Minix yaratmak fikriyle 1991 yılının Ağustos aylarının sonlarına doğru ilk çalışan Linux işletim çekirdeğini geliştirdi.

Linux Logosu
Linux Logosu

1991 yılında Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi olan Linus Torvalds tarafından Unix’ten ilham alarak geliştirmeye başlamıştır. Torvalds hala çekirdek geliştirme ekibindedir. 1991 Nisan ayında Linux çekirdeğini oluşturmaya başlamıştır. 25 Ağustos 1991’de comp.os.minix adresli MİNİX haber grubunda paylaştığı yazıda yeni bir işletim sistemi geliştirmekte olduğundan ve ilgi duyan herkesin yardımını beklediğini duyurmuştur. Sonrasında ise 17 Eylül 1991’de ilk sürümü olan 0.01’i internette yayınlanmıştır kısa bir süre sonra ise 5 Ekim 1991’de temel özellikleri ile birlikte ilk resmi Linux işletim sistemi sürümü olan 0.02 sürümü yayınlanmıştır.
Linux’ın en önemli yanlarından birisi de GNU projesinin eksik olan parçasını tamamlamasıdır. GNU kapsamında yapılacak olan Unix türevi işletim sistemi neredeyse bitmişti, eksik kalan parça ise işletim sisteminin çekirdeği idi buda Torvalds tarafından tamamlanmış oldu.
Fiziksel ve teknik açıdan Unix’ten ilham alınarak geliştirilmiştir ama herhangi bir kod uyumu (ortaklığı) yoktur yani sıfırdan başlayarak yazılmıştır.

Linus Torvalds
Linus Torvalds

Komut satırı ve x pencere sistemi ile kullanılan bir işletim sistemidir. Çekirdek türü monolitik çekirdektir.
Linux çekirdeği geniş bir donanım desteğine sahiptir. Sunucular, akıllı telefonlar, televizyonlar, tabletler, laptoplar, masaüstü bilgisayarlar gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Sunucu işletim sistemlerinde dünya çapında en çok tercih edilen sistemdir.
Linux açık kaynak kodludur yani işletim sisteminin geliştirme adımları internet üzerinden yayınlanır. Tüm kullanıcılar test edebilir ki genelde test ederler, eksikleri ve hataları belirleyip düzeltip geliştirebilirler. Bazı zamanlarda deneme aşamaları durdurulup sağlıklı bir işletim sistemi sunulur, geliştirme işlemi için ayrı bir seride devam edilir, hatalar kullanıcılar tarafında çok kısa süre zarfında tespit edilip raporlanır ve böylelikle bir çok kullanıcıların katkılarıyla bir çok hata giderilir…
Günümüzde Torvalds çekirdeğin geliştirilmesine yönelik çalışmalara yön vermeye ve geliştirici ekibi yönetmeye devam etmektedir. Stallman ise ara sıra Özgür Yazılım vakfı (GNU bileşenlerini destekleyen yazılımcılar topluluğu)’na başkanlık etmektedir.
son yayınlanan sürümü ise 4.7.6 sürümüdür. 30 Eylül 2016‘da yayınlanmıştır.

Çeşitli kaynaklardan bilgileri toplayarak Linux nedir? konusu hakkında sizlere bilgi vermeyi amaçladım. Umarım yardımcı olabilmişimdir ve iyi bilgiler verebilmişimdir…

Bu yazıyı paylaşın ki herkes haberdar olsun!

Tarih:Bilgisayar Dünyası

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir