İçeriğe geç

En İyi Web Tasarım Programları

Bu yazımda en iyi web tasarım programları ve en çok kullanılan web tasarım programları konusunu ele alacağız.

Bilindiği üzere web tasarım ve programlama için çeşitli programlar bulunmakta. Bu programların başını Adobe firması çekiyor. Adobe bu alanda bir çok programa sahip. En iyi web tasarım programları kullanarak en iyi web tasarımı yapmak diye bir şey söz konusu değil tabiiki. En iyi görüntüyü tasarlamak ve kullanıcının siteye girdiğinde napacağını düşünmekle geçiyor bence ilk etap. Sonraki aşama sizi anlayacak bir arayüze ihtiyacınız oluşudur. İşte onlar web tasarım programları. Peki, en çok kullanılan web tasarım programları nelerdir?

En İyi Web Tasarım Programları Nelerdir?

Web tasarım nasıl yapılır? En çok kullanılan web tasarım programları

En çok kullanılan web tasarım programları siz değerli okuyucularım için aşağıda listelendi;

ADOBE DREAMWEAVER

Web Tasarım ve Programlama için en çok kullanılan programların başını çekiyor. Geniş ve çok zorlamayacak bir arayüze sahiptir. Tasarım ve Kodlama sekmeleri arasında mekik dokuyacaksınız çünkü düzenlediğiniz kodu anında tarayıcıyı açmadan tasarım ekranında görebiliyorsunuz.
ASP, PHP, HTML, CSS, JavaScript ve diğer web yazılımları için bu programı kullanabilirsiniz.

En iyisi diyebiliriz, fakat bazı programcılar için basit deniyor. Örneğin; Ben. Şahsen önceden kullandım ve daha sonra Notepad++’a geçtim. Tarz meselesi.

ADOBE FIREWORKS

En iyisi demeyelim fakat en çok kullanılanlar arasında. Lisede web tasarım alanında öğrenim gören birisi olarak konuşuyorum; bize gösteriliyor ve öğretiliyordu. Sadece web için değil grafik tasarım içinde ideal. Adobe Photoshop kadar olmasada fotoğraflara düzenleme yapma yeteneği bulunan bir program. Ama asıl amacı web tasarım tabiiki. En öne çıkan özelliği PDF dönüştürücülüğü. Ha birde! hazırladığınız tasarımı program üzerinde parçalıyorsunuz ve tek tuş ile HTML & CSS olarak size çıktı verebiliyor!

MICROSOFT FRONTPAGE

Microsoft firmasının hazırlamış olduğu web tasarım amaçlı bir program. Microsoft ailesinin vazgeçilmez üyelerinden olan Office serisi programlarını destekleyen türden bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz. Powerpoint, Word, Publisher gibi programlarda hazırladığınız sunu ve benzeri dosyalarınızı rahatlıkla web sitenize yerleştirmenizi sağlıyor.

FREEHAND

Adobe Illustrator benzeri olan bu program vektörel şekilde çizim yapmanıza olanak sağlıyor. Reklam bilboardlarında, konser afişlerinde hatta logo yapımı için kullanılıyor. Vektörel yapması büyük avantaj çünkü vektörel bir çizim yakınlaştırıldığında veya çözünürlük arttırıldığında kesinlikle bozulmaz. Pixel şeklinde göremezsiniz yani 🙂

ADOBE FLASH

Karşınıza çokca çıkan reklamlarda hareketli nesneleri görmüşsünüzdür. Örneğin bir karakter vardır ve video gibi hareket eder. O reklamların bir çoğu Adobe Flash programı ile hazırlanıyor. Çıktısı vektörel olur. Arama motorlarının düşmanıdır, sebebi ise onları yavaşlatması ve maalesef ki mobil uyumlu olmaması.

ADOBE ILLUSTRATOR

Adobe Illustrator programı vektörel bir çizim programıdır. Dergi ve benzeri çalışmalarda sıkça kullanılır. Özellikle maskot çizimlerinde adından çokca söz edilmektedir. Ayrıca karakalem çizimlerinizide bu program ile renklendirebilirsiniz.

NOTEPAD++

Web tasarım programcılarının çokca kullandıkları program diyebilirim. Fakat diğer programları kullanmaya alışan birçok kişi bunu kullanamadığını söyler. Doğrudur herkes alışamıyor. Şahsi olarak kullanmaktayım. Adobe Dreamweaver programının aksine bu programda tasarım görüntüleme sekmesi bulunmuyor. Bu yüzden eğer ki Dreamweaver’dan bu programa geçerseniz afallamanızı normal bulun. Açık kaynak kodlu bir kod düzenleyicisi. Yazılım dilini otomatik olarak algılar ve sözcük ve tümceleri buna göre renklendirir. Ayrıca tamamlama özelliği mevcuttur.

Web Tasarım Programları ve Faydaları

Web tasarım programı kullanmak sizi mükemmel kılmaz. Tasarlamak ile altyapı arasındaki ince çizgiyi görüyorsanız siz bu işi başarmışsınız demektir. Web tasarım yapacak kişi olup biten güncel yazılımları ve geliştirmeleri sürekli takip etmeli ve kullandığı altyapı ve bilgilerini sürekli yenilemelidir. Bu programların yararları şunlar;

  • Google ve diğer arama motorlarının istediği şekilde internet siteleri hazırlamak,
  • Şirketinizi başarıya götürmek,
  • Kurumsal kimlik oluşturmak,
  • İş potansiyeli kazanmak ve gelişmesine yardımcı olmak,
  • Sektörünüzdeki diğer firma, şirket, dernek ve benzeri ilgililer arasında saygınlık kazanmak.

Özel bir web sitesi oluşturmak zor değil, siz yeter ki hayal edin…

 

Bu yazıyı paylaşın ki herkes haberdar olsun!

Tarih:Web Tasarım ve Programlama

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir