İçeriğe geç

Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri

Kafanızda “Bilgisayarımı nasıl hızlandırırım?” sorusu varsa eğer hızlandırmanın bir çok yöntemi bulunuyor.Bunlardan bir kaç yöntemine değineceğim bu yazımda.

Yavaş Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Bilgisayarınızın sürekli donmasından ve bazı uygulamaları artık açamamanızdan, açtıktan sonra yavaş işlemesinden şikayetçi iseniz size önerebileceğim bir kaç bilgisayar hızlandırma yöntemleri var.

ArBilgisayar Hızlandırma Yöntemlerikaplan görüntünüzü siyah ağırlıklı ve düşük çözünürlükte yapabilirsiniz.

Arkaplanı (wallpaper) düşük çözünürlüklü bir görsel yapmanız bilgisayarınızı bir nebze etkileyecektir. Siyah ağırlıklı bir görsel, işlemcinin yanı sıra ekran kartınızın veri işlemesini de düşürecektir.

 

 

Windows güncellemelerinizi zamanında ve sürekli yapın.İşletim sistemi güncelleştirmelerini zamanında yapın.

Şayet benim gibi Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, güncel bir sürümü tercih edin ve güncelleştirmelerinizi zamanında yapın. Gelen güncelleştirmeler zamanla belirlenen yazılımsal güvenlik açıklarını ve donanım güncellemelerinide içerir. Sistem durumunuzu iyi derecede stabilize eder.

 

Dizüstü bilgisayarınızda güç planınızı kendinize göre uyarlayın.

Eğer yüksek performans gerektiren bir oyun oynuyorsanız veya bir video oynatıyorsanız “Yüksek Performans” güç kipini kullanmanızı tavsiye ediyorum. İnternetten dizi izlerken veya tarayıcı kullanırken “Güç Tasarrufu” modunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Bilgisayarınıza virüs programı kurun ve sürekli güncel tutun.

Bilgisayarınıza bir virüs programı kurmanız bilgisayarınızı siber saldırı tehditine karşı korumanızı sağlar. Böylelikle bilgisayarınızı meşgul edecek programlar veya yazılımlar bilgisayarınızda bulunmamış olur. Günümüzde en çok Avast, Kaspersky, Norton, Eset NOD32 ve diğer adını bilişim camiasına duyurmuş virüsten korunma yazılımları çokça kullanılmaktadır.

Depolama alanlarınızdaki gereksiz verileri temizleyin.

Depolama alan

Depolama alanlarınızda sildiğiniz eski programlardan kalma bazı dosyalar kalıntı halinde kalabilir. Bunları temizlemeniz için çeşitli programlar bulunmakta. Ama derseniz ki elle temizleyeceğim, şimdiden başlayın derim. Çünkü uzun zamandır format atmadıysanız epey bir kalıntı birikimi olmuştur. Özellikle temizleme programlarından uzak durmanızı öneririm. RAM’i temizlerken doldurna cinste olanlar günümüzde çokca var. İşletim sisteminizin kurulu olduğu depolama birimini mümkün olduğunca rahat bırakın, o kısımda az dosya bulundurmaya dikkat edin. Harddisk nasıl temizlenir?

Başlat sekmesinden çalıştır ekranını açarak “msconfig” yazın ve başlangıç programlarınızı ayarlayın.

Bilgisayarınızın ilk açılışta donduğunu görüyorsanız, kurduğunuz programlar açılışta bilgisayarınızı kasıyordur. Çalıştır ekranına msconfig yazarak başlangıçta çalışmasını istediğiniz yazılımları ayarlayabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınıza soğutucu fan alın.

Dizüstü bilgisayarınıza soğutucu fan takarsanız, ısı probleminin önüne bir nebze geçebilirsiniz. Biliyoruz ki günümüzde ısınan laptop performans kaybı yaşıyor. Zaten doğal olanda bu.

Driver Pack Solution ile sürücülerinizi güncel tutun.

Sürücülerinizi güncel tutmanız daha iyi bir performans garantisi sağlar. Sürücülerinizden kastım ekran kartı, işlemci, depolama, ağ bağdaştırıcı, anakart gibi donanımların çalışmasını sağlayan yazılım parçacıklarıdır.Bilgisayara ram takviyesi yapmak

Bilgisayarınıza RAM takviyesi yapın, onuda sevindirin.

Bilgisayarınıza RAM takviyesi yaparak onu güçlendirebilirsiniz. Notebook bilgisayarınızın garantisi devam ediyorsa ilgili parçayı aldıktan sonra ilgili firmaya başvurarak garantisi bozulmadan takılmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızın kasasını veya laptopunuzun içini temizleyin.

Garantisi sona eren ürünün içini açarak fırça ve saç kurutma makinesi yardımı ile yapabilirsiniz. Garantisi sona ermemiş ise laptopunuza yandan işlemci fan yuvasına süpürge tutun. Bir nebze onu hayata döndürebilir.

Bu yazıyı paylaşın ki herkes haberdar olsun!

Tarih:Bilgisayar Dünyası

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir